Skip to main content

36 / Bakery / Leipuri

Leipurit valmistavat sekä visuaalisesti näyttäviä että maultaan herkullisia leipomotuotteita leivistä piirakoihin ja makeisiin herkkuihin. Täydellisen leipomotuotteen valmistus vaatii hyvää raaka-ainetuntemusta sekä teknistä tietoa muun muassa paistoajoista ja -lämpötiloista.

Kilpailija Ronja Kaupinsalo

Laji: Bakery

Taustataho: WinNova

Instagram: @ronja.leipoo

Missä opiskelet tai työskentelet?

Olen suorittanut elintarvikealan perustutkinnon, ja valmistunut siitä leipuri-kondiittoriksi 2023, sekä leipomoalan ammattitutkinnon, ja valmistunut siitä kondiittorikisälliksi 2024. Opiskelen tällä hetkellä leipomoalan erikoisammattitutkintoa ja tavoitteena on valmistua kondiittorimestariksi vuoden 2026 aikana. Olen opiskellut kaikki tutkinnot Länsirannikon Koulutus Oy WinNovassa, Rauman toimipisteessä. Työskentelen kondiittorina Prassen konditoria Oy:ssä Raumalla.

Millaista kisakokemusta sinulla on?

Minulla on aiempaa kilpailukokemusta vuoden 2023 Taitaja-kilpailusta, johon osallistuin lajiin 501 leipuri-kondiittori. Sijoituin kilpailussa toiseksi, eli voitin hopeaa.

Miksi hait kilpailemaan?

Hain kilpailemaan, koska haluan haastaa ja kehittää itseäni ammatillisesti ja henkisesti sekä saada uusia kokemuksia ja avartaa ajatuksiani alasta. Kilpailemisessa kiinnostaa itsensä haastaminen ja se, kun huomaa oman kehityksensä.

Miten valmentaudut EuroSkills-kilpailuun?

Valmistaudun EuroSkills-kilpailuun treenaamalla eri tuotteita ja tekniikoita, muun muassa käyttäen apuna edellisten vuosien kansainvälisten kilpailujen kilpailutehtäviä. Treenaaminen tapahtuu pääosin Rauman WinNovassa ekspertti Eero Hyvärisen kanssa sekä erikoisammattitutkinnon opettajani Seppo Rantasen kanssa. Valmennustiimiini kuuluu myös lajipäällikkö Hanne Rissanen ja huippuvalmentaja Anu Tikander. Myös Esa Savolainen ja Hannele Laaksonen ovat mukana valmennustiimissäni. Käyn välillä myös treenaamassa Espoossa Omniassa Anun ja Esan valmennuksessa sekä Kuopiossa Savon ammattiopistossa Hannen valmennuksessa. 

Valmentautumiseeni sisältyy myös ulkopuolisten järjestämää valmennusta. Olen osallistunut muun muassa Valio Aimon pitämään kaulittavien tuotteiden valmennuskurssiin sekä ollut Leipurin Oy:n koeleipomossa treenaamassa.

Mauste-Sallinen toimii yhteistyökumppaninani. Käyn välillä treenaamassa heidän koeleipomossaan sekä valmentautumassa heidän opeissaan. Valmennuksen aikana suoritan heidän koeleipomossaan myös pienimuotoisen harjoituskisan/läpimenon, joka arvioidaan CIS-järjestelmän mukaisesti.

Kevään aikana osallistun muutaman päivän kestoiselle treenileirille Tanskassa, jossa pääsen treenaamaan paikalliseen leipurikouluun Tanskan kilpailutiimin kanssa.
Harjoittelen keskimäärin noin kolmena päivänä viikossa, pääosin iltaisin, viikonloppuisin ja arkivapaina.

Mikä lajissasi on parasta?

Parasta lajissani on monipuolisuus, käsillä tekeminen ja visuaalisuus. Leipomotuotteiden valmistuksesta suosikkejani ovat laminoitavat tuotteet kuten croissantit. Myös juurileipä ja leipätaitotyö kuuluvat suosikkeihini.

Mitkä ovat omat vahvuutesi alallasi?

Vahvuuksiani ovat periksiantamattomuus, halu oppia ja kehittää itseäni, kädentaidot sekä visuaalisuus. Koen myös, että omaan hyvän paineensietokyvyn.

Millaisia tulevaisuuden haaveita sinulla on?

Haaveenani on kehittää osaamistani sekä leipurina että kondiittorina. Haluaisin opiskella mahdollisesti vielä leipomoalan ammatti ja -erikoisammattitutkinnot, erikoistuen leipomoalaan (leipurikisälli ja leipurimestari). Mahdollisesti haluaisin opiskella itselleni myös ammattiopettajan pätevyyden ja työskennellä tulevaisuudessa leipomo- ja konditoria-alan opettajana. Kilpailuvalmennuksen aikana olen myös alkanut haaveilla työjaksosta ulkomailla.

Kerro itsestäsi jotain, esimerkiksi mitä harrastat tai mikä on mottosi.

Olen Uudestakaupungista kotoisin ja asun nykyään Raumalla. Harrastan jääkiekkoa. Vapaa-ajallani tykkään viettää aikaa ystävien ja perheeni kanssa, katsoa sarjoja, ulkoilla, laittaa ruokaa ja tietenkin leipoa.

 

Ekspertti Eero Hyvärinen

Laji: Bakery

Taustataho: WinNova

Ekspertti toimii lajin asiantuntijana ja tuomarina kilpailussa ja siihen valmistauduttaessa.

Lisäksi valmennustiimiin kuuluu Skills-lajipäällikkö Hanne Rissanen (Savon ammattiopisto), joka kehittää ja koordinoi lajin toimintaa Suomessa.

Tukijat