Landslagets stödteam

LAGLEDARE

Som lagledare agerar Emmi-Maria Husu (Skills Finland rf), Taneli Ylinen (Stadin ammatti- ja aikuisopisto) och Heli Laitinen (Savon ammattiopisto).

EuroSkills-delegater

Teija Ripattila

Ansvarig mästartränare
Officiell delegat, WorldSkills Europe
040 455 2020
teija.ripattila@skillsfinland.fi

Tapio Kattainen

Teknisk delegat, WorldSkills Europe
Business College Helsinki

tapio.kattainen@bc.fi

STÖDTEAM OCH KOMMUNIKATION

Eija Alhojärvi

Verksamhetsledare
040 820 0126
eija.alhojarvi@skillsfinland.fi

Maria Atzmon

Kansliföreståndare
050 569 5977
maria.atzmon@skillsfinland.fi

Emmi-Maria Husu

Ledningsassistent
050 544 6197
emmi-maria.husu@skillsfinland.fi

Katja Katajamäki

Kommunikationschef
040 732 0691
katja.katajamaki@skillsfinland.fi

Matti Kauppinen

Abilympics-koordinator
040 319 3188
matti.kauppinen@luovi.fi

Anni Ketola

Kommunikationsassistent
044 595 9257
anni.ketola@skillsfinland.fi

SAMARBETSPARTNERS